Czym są kabiny akustyczne?

Przeprowadzanie badań słuchu byłoby znacznie utrudnione, gdyby nie zastosowanie nowoczesnych pomieszczeń zwanych kabinami akustycznymi lub kabinami ciszy. Jak są one zbudowane i dlaczego sprawiają, że przeprowadzane w nich testy są miarodajne?

Jak zbudowane są kabiny akustyczne?

Kabiny ciszy to wolnostojące pomieszczenia o metrażu od jednego do kilku metrów kwadratowych. Cechuje je pełna izolacja, dzięki czemu do ich wnętrza nie przedostają się praktycznie żadne dźwięki, które mogłyby zakłócać dokonywania pomiarów. Izolację tę tworzą wysokiej jakości dźwiękochłonne materiały w tym najczęściej kilkuwarstwowe szyby, umożliwiające kontakt pacjentem. Współcześnie produkowane kabiny audiometryczne mają również bardzo uniwersalne wykończenie zewnętrze, dzięki czemu stylistycznie dobrze dopasowują się do każdego nowoczesnego gabinetu laryngologicznego. Cechuje je także stosunkowo niska masa - w przypadku proponowanej przez nas Kabiny Ciszy model PRO 25 jest to zaledwie 198 kg, a waga ta została osiągnięta dzięki zastosowaniu superlekkich materiałów.

Jak przeprowadza się badanie w kabinie ciszy?

W trakcie przeprowadzania badania audiometrycznego pacjent przebywa w kabinie akustycznej z słuchawkami na uszach, jeśli jednak specjalista bada przewodnictwo kostne, specjalna słuchawka umieszczana jest na czole. Potem przesyłane są dźwięki o różnej częstotliwości ustalanej i modyfikowanej dzięki audiometrowi, co pozwala stwierdzić, które odgłosy i o jakiej częstotliwości są dla pacjenta dobrze słyszalne. Wynik badania lekarz uzyskuje w formie audiogramu, a krzywa umożliwia stwierdzenie wady oraz stopnia jej nasilenia. Czas przeprowadzania testu to zazwyczaj około godziny, choć zależy to przede wszystkim od pacjenta i szybkości jego reakcji.

Jak przygotować się do badania w kabinie akustycznej?

Badania audiometryczne są zarówno bezbolesne, jak i w pełni bezpieczne. Niestety ze względu na konieczność skupienia się oraz podążania za zaleceniami lekarza, zazwyczaj nie są one przeprowadzane u dzieci i osób z problemami z koncentracją.

Wróć do bloga