Praca w hałasie to tak naprawdę chleb powszedni przedstawicieli wielu branż. Aby wykonywanie swoich obowiązków nie odcisnęło się na zdrowiu pracowników, pracodawcy muszą zadbać o ochronę słuchu podwładnych.
Przez hałas możemy rozumieć wszelkie dźwięki o charakterze:
- Niepożądanym
- Uciążliwym
- Szkodliwym
Oddziałują one na narząd słuchu, a tym samym na zdrowie człowieka. Długotrwała praca w nadmiernym hałasie może doprowadzić do uszkodzenia narządu słuchu. Oprócz tego może powodować:
- Bóle głowy
- Nerwicę
- Nadpobudliwość
- Osłabienie czasu reakcji
- Nadciśnienie tętnicze
- Choroby wzroku
Klasyfikację hałasu podaje się w oparciu o jego natężenie, które jest wyrażane w decybelach. Zgodnie z tym podziałem możemy wyróżnić następujące progi hałasu:
Zgodnie z V rozdziałem rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i ochrony pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom ochronę przed zagrożeniami wynikającymi z narażenia na hałas.
Pracodawca jest zobowiązany do zaopatrzenia pracowników w indywidualne środki ochrony słuchu oraz nakazania ich stosowania w sytuacji, gdy natężenie hałasu przekroczy 85dB. W sytuacji, kiedy urządzenia pomiarowe wskażą poziom hałasu 80 dB pracodawca musi zaopatrzyć pracowników w środki ochrony, ale nie może wymagać ich używania. Przepisy te szczegółowo reguluje ustawa Ministra Gospodarki i Pracy z 5 sierpnia 2005 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na hałas bądź drgania mechaniczne.
Najczęściej i najchętniej wybierane środki, których zadaniem jest ochrona słuchu to nauszniki przeciwhałasowe. W ich budowie możemy wyróżnić dwie czasze tłumiące, które obejmują małżowiny uszne. Nauszniki te bardzo dobrze przylegają do głowy. Dużą skutecznością wykazują się także wkładki przeciwhałasowe, które szczelnie zamykają kanał słuchowy. Oba rozwiązania zapewniają ochronę, ale jednocześnie nie obniżają komfortu pracy. I właśnie o ten komfort pracowników powinien zadbać pracodawca.