Jak badać ciśnienie w uchu?

Pomiar ciśnienia w przewodzie słuchowym pomaga wykryć wiele nieprawidłowości oraz chorób, a co za tym idzie zdiagnozować problem ze słuchem. Badanie to jest bardzo dokładne między innymi ze względu na fakt, że nie wymaga aktywnego uczestnictwa pacjenta, a wynik odnotowywany jest przez specjalny sprzęt. Jak wygląda wykonanie pomiaru ciśnienia w uchu?

Ciśnienie w uchu – jak się je mierzy?

Badanie ciśnienia w uchu nazywane jest inaczej tympanometrią. Wykonuje się je za pomocą aparatu tympanometrycznego. Jest ono całkowicie bezbolesne i trwa około kilkunastu minut. W czasie przeprowadzania badania pacjent przyjmuje pozycję siedzącą, nie może mówić ani przełykać śliny. Przed jego wykonaniem należy dokładnie oczyścić uszy, gdyż woskowina może utrudnić diagnostykę. Badanie to powoduje niewielki dyskomfort związany ze zmianami poziomu ciśnienia w uchu oraz z wysyłanymi przez sprzęt, głośniejszymi dźwiękami.

Polega ono na wprowadzeniu do kanału słuchowego sondy z gumową końcówką, która emituje tony o różnych częstotliwościach. Znajduje się na niej także mikrofon mający za zadanie rejestrować, które z dźwięków, przy różnym ciśnieniu, błona bębenkowa odbija od siebie i wysyła dalej do ucha środkowego. Wynik otrzymuje się w postaci wykresu zwanego tympanogramem wraz z opisem. Jest on graficznym przedstawianiem ruchów błony bębenkowej, a także elementów znajdujących się w uchu środkowym.

Pomiar ciśnienia w uchu to element badania impedancji akustycznej, która analizuje reakcję odruchów mięśnia strzemiączkowego w odpowiedzi wysyłane dźwięki.

O czym może powiedzieć wynik pomiaru ciśnienia?

Zbadanie ciśnienia w uchu daje wiedzę na temat stanu ucha środkowego. Tympanometria pozwala na zdiagnozowanie zapalnie ucha, a także niedrożności przewodu słuchowego. Można z jej pomocą ocenić, czy nie doszło do rozerwania łańcucha kosteczek słuchowych. Mówi także o błonie bębenkowej – o tym, czy nie doszło do jej wklęśnięcia lub pęknięcia. Pozwala stwierdzić różne typy niedosłuchu oraz obecność płynu w jamie bębenkowej. Służy także diagnostyce otosklerozy.

Wróć do bloga