Jak odczytuje się audiogram?

Współczesna diagnostyka narządu słuchu wygląda zupełnie inaczej niż przed laty. Obecnie lekarze i protetycy mają dostęp do najróżniejszych urządzeń, które znacząco ułatwiają im codzienną pracę z pacjentami.

Audiogram – co to takiego?

Najprościej mówiąc, audiogram to wynik testu słuchu wykonywanego przy użyciu audiometru, czyli rodzaju aparatury laryngologicznej. Badanie wykonuje protetyk, zaś rezultat przedstawiany jest w formie wykresu. Wynik obrazuje, od jakiej częstotliwości dźwięków badany zaczyna słyszeć. Na tej podstawie specjalista jest w stanie stwierdzić, czy pacjent cierpi na niedosłuch czy też utratę słuchu.

Jak odczytywać audiogram?

Jak już zostało wspomniane, wynik badania to wykres z krzywymi, przy czym kolor czerwony odzwierciedla poziom słuchu w prawnym uchu, zaś niebieski w lewym. Co do zasady, im dalej znajdują się krzywe słyszenia od linii obrazującej słyszenie poprawne, tym większy niedosłuch.

Norma poprawnego słyszenia wynosi od 0 dB do 25 dB. Wynik w granicach 21-40 dB określa się jako lekki niedosłuch, w przypadku wartości na poziomie do 70 dB jest to umiarkowany ubytek słuchu. Znaczny ubytek to wynik w granicach 61-80 dB, zaś powyżej mowa już o głębokim uszkodzeniu.

Kiedy zdecydować się na badanie audiometrem?

Jeżeli cokolwiek budzi Twój niepokój, rozważ zgłoszenie się do specjalisty. Należy wspomnieć, że profilaktyka słuchu jest niezwykle ważna, a już w szczególności po 40 roku życia. Zaleca się, aby wykonywać badanie audiogramem regularnie, tzn. co najmniej raz w roku. Dotyczy to również dzieci. Wśród szczególnych wskazań do wykonania badania audiogramem należy wskazać:

  • występowanie szumów usznych,
  • nawracające zawroty głowy,
  • problemy ze słyszeniem,
  • choroby uszu,
  • niedosłuch,
  • choroby neurologiczne.

Wróć do bloga