Jak odpowiednio dobrać ochronniki słuchu?

Dobór odpowiednich ochronników słuchu jest istotny, aby chronić słuch przed hałasem lub innymi szkodliwymi dźwiękami. Oto kilka kroków, które pomogą Ci odpowiednio dobrać ochronniki słuchu.

Określenie poziomu hałasu

Oferując m.in. podgrzewacze do endoskopów, polecamy, aby najpierw określić, z jakim poziomem hałasu masz do czynienia. Warto zmierzyć go w decybelach (dB) za pomocą miernika hałasu, jeśli to możliwe, lub skorzystać z informacji dostarczanych przez pracodawcę lub producenta maszyn i narzędzi. Zastanów się, w jakim celu potrzebujesz ochronników słuchu. Czy jesteś narażony na hałas w miejscu pracy, na przykład na budowie, w fabryce lub w hali produkcyjnej? Czy potrzebujesz ochrony przed hałasem w czasie wykonywania pracy w ogrodzie, podczas strzelania z broni czy podczas koncertów? Odpowiedzi na te pytania ułatwią wybór odpowiedniego sprzętu.

Wybierz odpowiedni rodzaj ochronników słuchu

Istnieją trzy główne typy. Stopery do uszu to małe, wkładane do ucha zatyczki. Są wygodne i przenośne, ale nie zawsze zapewniają taką samą ochronę co inne typy ochronników. Nauszniki z kolei to ochronniki zakładane na uszy i często połączone elastyczną opaską. Są wygodne i dobrze izolują od hałasu, ale mogą być mniej skuteczne niż stopery w przypadku bardzo wysokich poziomów hałasu. Słuchawki z aktywnym tłumieniem hałasu to natomiast zaawansowane słuchawki elektroniczne, które rejestrują hałas i emitują specjalne dźwięki, aby go tłumić. Są skuteczne w izolowaniu od hałasu, ale mogą być droższe. Upewnij się, że ochronniki słuchu, które wybierasz, są wygodne i pasują do Twojego rodzaju pracy lub aktywności. Ochronniki powinny być odpowiednio dopasowane do Twoich uszu, a nauszniki powinny dobrze przylegać.

 

Wróć do bloga