Na czym polega badanie określające impedancję akustyczną ucha?

Badanie określające impedancję akustyczną ucha jest nieinwazyjne i bezbolesne. Pozwala określić stanu ucha środkowego zarówno prawego, jak i lewego. Kontrolowane jest ciśnienie w środkowej części narządu, istnienie w nim płynu oraz poziomu odchylenia i sprężystości błony bębenkowej. Wykonywane jest u niemowląt, dzieci oraz u osób dorosłych.

Na czym polega badanie określające impedancję akustyczną ucha?

Audiometria impedancyjna – tympanometria jest badaniem mającym na celu ocenę reakcji błony bębenkowej na zmianę ciśnienia w uchu zewnętrznym. Chodzi o przekazywanie dźwięków zewnętrznych do narządu. Metoda jest obiektywną analizą i całkowicie bezbolesną.  Badanie wykonuje się przy niedosłuchu. Badanie jest bezbolesne, wykonywane na siedząco i pacjent nie może mówić ani też przełykać śliny. Chodzi o zachowanie szczelności przewodu słuchowego, podczas wprowadzania sondy pomiarowej. Przez kilkanaście minut można odczuwać pewien dyskomfort, gdyż następuje zmiana ciśnienia w przewodzie, a podawany dźwięk ma różną głośność. Badanie jest wskazane dla osób, które odczuwają słabszą słyszalność.

Dlaczego warto zaopatrzyć się w ochronniki słuchu?

Hałas w pracy, na ulicy i głośne słuchanie muzyki, chociażby na dyskotekach czy koncertach to główne przyczyny problemów ze słuchem. Co pewien czas warto kontrolnie sprawdzać stan narządu, by móc zapobiec utracie słuchu. Badania wykonywane są specjalistycznym sprzętem, więc są niezwykle dokładne. Jednak zawsze należy chronić się przez zbyt dużym natężeniem decybeli, wykorzystując ochronniki słuchu, które firma Techmedica.eu z Krakowa oferuje w kilku wariantach: nausznych i dousznych; klasycznych i elektronicznych oraz dziecięcych i standardowych. Są uniwersalne, więc dopasowują się do każdego kanału słuchowego, a ich zadanie polega na całkowitym stłumieniu niepotrzebnych hałasów lub chwilowym wyciszeniu podczas przebywania na polowaniu, strzelnicy czy wykonywania prac remontowych.

Wróć do bloga