Jakim urządzeniem bada się wnętrze przewodu słuchowego? Jak jest zbudowane?

Jednym z urządzeń na co dzień wykorzystywanych w gabinetach laryngologicznych jest otoskop. Sprzęt ten pozwala na wziernikowanie ucha, a tym samym zdiagnozowanie, z jakim problemem może borykać się pacjent. Jak jest on zbudowany i jakie jednostki chorobowe pozwala rozpoznać?

Jak zbudowany jest otoskop?

Otoskop zbudowany jest z kilku elementów. Jest to przede wszystkim głowica, uchwyt, wymienne wzierniki wkładane bezpośrednio do ucha, a także szkło powiększające i źródło światła. Samo urządzenie pracuje dzięki akumulatorowi lub zestawowi baterii. W przypadku nowoczesnego otoskopu Luxamed, który proponujemy w naszym sklepie, są to trzy baterie AAA, które można zakupić w każdym sklepie, co jest zdecydowanym atutem w stosunku do akumulatora wymagającego regularnego podłączania do źródła prądu. 

Zdiagnozowanie jakich chorób umożliwia otoskop?

Dzięki strudze światła LED, które ma jasną barwę i emituje równomierną wiązkę światła, a także szkłu powiększającemu, otoskop umożliwia bardzo precyzyjne obejrzenie wnętrza przewodu słuchowego i zdiagnozowanie źródła bólu. Dzięki niemu laryngolog jest także w stanie namierzyć stany zapalne w uchu środkowym i zewnętrznym oraz ciała obce (szczególnie u dzieci), a także wydać ogólną ocenę na temat struktury kanału słuchu u danej osoby.

Jak przygotować się do otoskopii?

Badanie to dla większości pacjentów jest całkowicie bezbolesne. Odbywa się ono w pozycji siedzącej, choć u dzieci może być to niemożliwe, wówczas są one układane na kolanach rodzica by ograniczyć ruchy głowy i dać poczucie bezpieczeństwa. Badanie najczęściej zaczyna się od wziernikowania ucha zdrowego, dzięki czemu specjalista ma punkt odniesienia, zaś pacjent może przyzwyczaić się do tego jak wygląda sama procedura. Laryngolog zawsze dba także o maksymalnie delikatne wprowadzanie przyrządu, aby ograniczyć ewentualny ból.

Otoskop to jedno z podstawowych narzędzi używanych w gabinecie laryngologicznym. Przy zakupie profesjonalnego urządzenia można liczyć na wiele lat niezawodnego działania, a w przypadku najlepszych może być to nawet 100 tys. godzin pracy.

Wróć do bloga