Rodzaje audiometrów diagnostycznych

Jeśli rozmowa z bliskimi sprawia problemy, ponieważ coraz ciężej jest zrozumieć przekaz, warto zdecydować się na badanie słuchu. Najlepiej w tym celu sprawdzają się audiometry diagnostyczne, dzięki którym można dokładnie wykazać wszelkie problemy ze słuchem u pacjenta. Pozwala to na dobranie odpowiedniego i skutecznego sposobu leczenia.

Dostępne warianty audiometrów

Istnieje kilka sposobów na zbadanie słuchu oraz różne rodzaje audiometrów diagnostycznych. Bardzo precyzyjne i wygodne badania słuchu zapewniają kabiny audiometryczne. Audiometr diagnostyczny posiada w zestawie słuchawki, które pacjent zakłada na uszy. Zapewniają szczelność oraz uniemożliwiają dostanie się odgłosów z zewnątrz. Można wyróżnić przede wszystkim audiometry:

  • standardowe – sterowane ręcznie lub automatycznie z możliwością zmian częstotliwości tonów;
  • impedancyjne – badanie opiera się na pomiarze ciśnienia w uchu środkowym, odruchów mięśnia strzemiączkowego oraz napięcia błony bębenkowej. Obejmuje tympanometrię, czyli pomiar ciśnienia w uchu środkowym, pomiar odruchu z mięśnia strzemiączkowego oraz test drożności trąbki słuchowej;
  • tonalne – służą do wyznaczania najmniejszego poziomu dźwięku, który pacjent jest w stanie usłyszeć. Następuje pomiar przewodnictwa powietrznego poprzez przewód słuchowy z wykorzystaniem słuchawek.

Jak wygląda badanie audiometrem?

Zanim zostanie przeprowadzone badanie audiometrem,  protetyk słuchu powinien sprawdzić drożność kanałów słuchowych. Niedrożne kanały mogą wpłynąć na nieprawidłowy wynik. Najlepiej wcześniej udać się do laryngologa na dokładne oczyszczenie uszu.

Przed wejściem do szczelnej kabiny pacjent otrzymuje przycisk, na który powinien naciskać, jeżeli usłyszy dźwięki w słuchawkach. Bardzo ważne jest reagowanie nawet na najcichsze dźwięki. Jeśli wykorzystuje się tak zwane słuchawki kostne, dźwięki z audiometru są przekazywane do uszu badanego za pomocą kanału kostnego. Pomiar przewodnictwa kostnego odbywa się poprzez kości czaszki, z wykorzystaniem wibratora umieszczonego na skórze. Pozwala on na określenie stanu ucha wewnętrznego i środkowego, a także rodzaju niedosłuchu.

Wróć do bloga