Rodzaje endoskopów i ich charakterystyka

Endoskopia to nieinwazyjne badanie diagnostyczne wykorzystujące elastyczny, cienki aparat o nazwie endoskop medyczny. Ta wszechstronna metoda umożliwia lekarzom obserwowanie wewnętrznych struktur ciała pacjenta bez konieczności wykonywania inwazyjnych zabiegów chirurgicznych. W związku z różnorodnością zastosowań endoskopów, istnieje kilka rodzajów tego urządzenia.

Endoskopy gastroenterologiczne

Do badań układu pokarmowego stosuje się endoskopy gastroenterologiczne, które pozwalają na ocenę przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Głównym przedstawicielem tej grupy jest gastroskop, który charakteryzuje się długim, elastycznym wężem pokrytym specjalnym materiałem oraz światłowodem. Pozwala na dokładne zbadanie ściany przewodu pokarmowego i wykrycie ewentualnych zmian patologicznych. Ponadto, za pomocą endoskopu medycznego można pobierać wycinki do badania histopatologicznego lub wykonać małe zabiegi terapeutyczne. Inny rodzaj endoskopu gastroenterologicznego to kolonoskop, który służy do badania jelita grubego i odbytu.

Endoskopy pulmonologiczne

Endoskopy pulmonologiczne wykorzystywane są do diagnozowania schorzeń układu oddechowego, takich jak astma, infekcje płuc czy nowotwory. Najbardziej znanym przyrządem tego typu jest bronchoskop, który wprowadza się przez nos lub usta pacjenta w celu dokładnego zbadania oskrzeli. Bronchoskopia umożliwia również pobieranie próbek tkanek płucnych do badań mikroskopowych oraz ewentualne usunięcie ciał obcych z dróg oddechowych. 

Endoskopy urologiczne i ginekologiczne

Zastosowanie endoskopów medycznych w urologii i ginekologii pozwala na szybką i dokładną diagnostykę schorzeń narządów moczowo-płciowych. W urologii wykorzystuje się cystoskop - endoskop służący do badania pęcherza moczowego, cewki moczowej oraz wewnętrznego otworu cewki moczowej. Cystoskopia umożliwia wykrycie kamieni moczowych, guzów oraz innych nieprawidłowości w obrębie dolnych dróg moczowych. W ginekologii, najczęściej stosowanym endoskopem jest histeroskop, który pozwala na diagnozowanie stanu jamy macicy, szyjki macicy oraz przewodów jajowodowych. Histeroskopia jest często wykorzystywana w celu wykrycia przyczyn krwawień, niepłodności czy bólu miednicy.

Wróć do bloga