Jakie sprzęt używany jest do badań endoskopowych?

Współczesna medycyna wygląda zupełnie inaczej, niż przed laty, co nie jest żadną tajemnicą. Stale postępujący rozwój technologii sprawia, że lekarze mogą korzystać z coraz to nowocześniejszych urządzeń ułatwiających diagnostykę i leczenie.

Jakie są rodzaje badań endoskopowych?

Najprościej mówiąc, endoskopia polega na diagnostyce lub leczeniu wnętrza ciała. Umożliwia zarówno przeprowadzanie badań, mających na celu wykrycie potencjalnych nieprawidłowości, jak i wykonywanie drobnych zabiegów, a także pobieranie materiałów do dalszej analizy. Innymi słowy, to ogólna nazwa zabiegów, wśród których można wskazać przykładowo:

  • gastroskopię,
  • kolonoskopię,
  • laryngoskopię,
  • cystoskopię,
  • laparoskopię,
  • bronchoskopię.

 Jakie urządzenia są niezbędne do zabiegów endoskopowych?

W tego rodzaju diagnostyce stosuje się specjalistyczne aparaty zwane endoskopami. Jak łatwo się domyślić, istnieje ich kilka rodzajów, które z kolei dobiera się w zależności od charakteru konkretnego badania. Co do zasady, urządzenie składa się z giętkiego przewodu oraz końcówki wyposażonej w światłowód i kamerę. Część sprzętów posiada również tzw. kanał narzędziowy, który umożliwia pobieranie materiału.

Oprócz podstawowego sprzętu, jakim jest endoskop, niezbędne są również różne akcesoria. Mowa tu między innymi o podgrzewaczu do endoskopów, specjalistycznym oświetleniu, poszerzaczach, stentach, sterylnych podkładkach pod narzędzia, osłonach, balonach do usuwania kamieni i wielu więcej.

Sprzęty i akcesoria endoskopowe nie należą do najtańszych elementów wyposażenia punktu medycznego. Z drugiej strony nie warto oszczędzać na ich zakupie. Można śmiało stwierdzić, że to pewnego rodzaju inwestycja. Wysokiej jakości urządzenia nie tylko posłużą przez wiele lat, ale i gwarantują komfort użytkowania.

Wróć do bloga