Funkcje audiometrów diagnostycznych

Według analiz przeprowadzonych w roku 2019, ponad miliard osób na świecie ma problemy ze słuchem. W naszym kraju na zaburzenia te cierpi co najmniej 20 proc. młodzieży szkolnej oraz 75 proc. seniorów, przy czym wiele osób ignoruje problem, nawet pomimo doświadczania dużych niedogodności w życiu codziennym.

W diagnostyce zaburzeń słuchu pomagają jednak coraz nowocześniejsze urządzenia zwane audiometrami, które pozwalają na szybką i bezbolesną diagnozę. Jakie dokładnie mają one zastosowanie i czym się charakteryzują?

Na czym polega badanie audiometryczne?

Badanie audiometryczne wykonywane jest przy użyciu urządzenia zwanego audiometrem, który generuje dźwięki mające częstotliwość w przedziale średnio od 125 do 10 000 Hz. Testy te przeprowadza się w dobrze wyciszonym pomieszczeniu, w którym pacjent eksponowany jest na dźwięki o różnej częstotliwości, które docierają do niego przez słuchawki. Audiometr pozwala w tym przypadku na regulowanie częstotliwości, zaś sam pacjent sygnalizuje za pomocą przycisku poziom przy którym zaczyna słyszeć dźwięk. Finalnie umożliwia to określenie stopnia upośledzenia słuchu poprzez obniżanie tonu do takiego poziomu, gdy nie jest on już wychwytywany przez daną osobę.

Jakie są funkcje audiometrów diagnostycznych?

Oczywiście główną funkcją tego typu urządzeń jest diagnozowanie problemów ze słuchem, ważny jest jednak także sposób w jaki przebiega samo badanie. Użycie nowoczesnych audiometrów diagnostycznych jest przede wszystkim całkowicie bezbolesne i komfortowe dla pacjenta. Na rynku dostępne są też takie urządzenia jak audiometr tonalny marki Path Medical, który ma kolorowy wyświetlacz, co pozwala na użycie go także przy diagnostyce dzieci. Dodatkowym jego atutem jest długi czas pracy baterii (nawet 8 godzin) oraz możliwość zapamiętania danych nawet tysiąca pacjentów.

Audiometry, których funkcją jest diagnozowanie zaburzeń słuchu, powinny znaleźć się w każdym nowoczesnym, dobrze wyposażonym gabinecie audiologicznym. Jeśli poszukują Państwo tego typu urządzeń, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. 

Wróć do bloga