Jakimi zagadnieniami zajmuje się audiologia?

Audiologia to dziedzina medycyny zajmująca się odbieraniem dźwięków, a dokładniej rozpoznawaniem i leczeniem chorób narządów słuchu i równowagi. Lekarz audiolog jest specjalistą w dziedzinie diagnozowania oraz leczenia schorzeń głosu, języka i mowy oraz zaburzeniami w obrębie narządu słuchu, które mogą powodować m.in. nieprawidłowy rozwój mowy. Kiedy należy udać się do poradni audiologicznej? Jakie badania pomogą lekarzowi audiologowi w diagnozie?

Kto i kiedy musi iść do audiologa?

Audiologia jest specjalizacją otolaryngologii. Pacjenci kierowani są do lekarza audiologa przez lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa, w przypadku dostrzeżenia u pacjenta zaburzeń w procesie komunikacji. Ale nie tylko. Do audiologa trafiają także osoby z przewlekłą chrypką, przedłużającym się podrażnieniem lub drapaniem w gardle, uczuciem zatykania uszu, pogorszeniem słyszenia, ale także zaburzeniami połykania, zanikaniem głosu, szumami usznymi. Powodem pojawienia się u tego specjalisty są także zawroty głowy i zachwiania równowagi. Ponadto lekarz audiolog pomaga w rehabilitacji osobom, które po operacji krtani muszą na nowo nauczyć się mówić. Pacjentami audiologa są również dzieci z niedosłuchem oraz częściową głuchotą, ponieważ te choroby mogą prowadzić do nieprawidłowego rozwoju mowy.

Pomocne badania

Na wizytę u audiologa warto udać się do odpowiednio wyposażonego gabinetu. Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Następnie w celu postawienia diagnozy, przeprowadza badania fizykalne. Polegają one na sprawdzeniu stanu uszu i przewodów słuchowych, trąbki słuchowej i błony bębenkowej, nosa oraz krtani z fałdami głosowymi, zwanymi potocznie strunami głosowymi. Lekarz może też zlecić audiometrię tonalną, czyli badanie określające stopień upośledzenia słuchu, audiometrię  impedancyjną, rejestrację słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu, tympanometrię – badanie określające stan ucha środkowego, a nawet tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Wróć do bloga