Na czym polega endoskopia w laryngologii?

Pierwsza wizyta u laryngologa może budzić rozmaite wątpliwości. W związku z tym wielu pacjentów zastanawia się, czym jest endoskopia, a także jakie jest jej znaczenie w laryngologii.

Co to jest endoskopia laryngologiczna?

Najprościej mówiąc, to badanie górnych dróg oddechowych, które nie są widoczne tzw. gołym okiem. Przy użyciu specjalistycznego narzędzia laryngologicznego, jakim jest endoskop, lekarz może szczegółowo przeanalizować stan uszu, krtani, gardła, a także jamy nosowej i zatok pacjenta. Trzeba zaznaczyć, że ten niepozorny sprzęt jest zupełną podstawą diagnostyki. Gdyby zrezygnować z jego wykorzystania, koniecznego byłoby bowiem chirurgiczne otwieranie obszarów poddawanych badaniu.

Jeżeli chcesz zakupić najwyższej jakości endoskop do gabinetu laryngologicznego, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. W naszej ofercie znajdziesz narzędzia i aparaturę jedynie od sprawdzonych i zaufanych marek, z których korzystają lekarze na całym świecie.

Jak wygląda endoskopia u laryngologa?

W pierwszej kolejności lekarz wprowadza bardzo cienką rurkę do badanego obszaru. Na jej końcu znajduje się mikroskopijna kamerka, dzięki której obraz wyświetla się na monitorze komputera w czasie rzeczywistym. Cały proces trwa zwykle do kilku minut i najczęściej jest zupełnie bezbolesny dla pacjenta. Jeżeli jednak dana osoba cierpi na nadwrażliwość, możliwe jest uprzednie podanie znieczulenia miejscowego.

Należy dodatkowo podkreślić, że badanie to wykonuje się najczęściej w celach diagnostycznych. Co istotne, endoskopia laryngologiczna jest najszybszą metodą wykrywania chorób i zaburzeń. Z tego względu zdecydowanie warto poddać się jej przynajmniej raz w życiu. Niekiedy jednak endoskop może posłużyć także jako metoda pobierania tkanek do badań.

Wróć do bloga