Zasady działania spirometrów

Spirometria jest badaniem, które polega na mierzeniu pojemności płuc badanej osoby. Do wykonania tego badana korzysta się ze spirometru, specjalnego urządzenia, które pozwala na sprawdzenie przepływu powietrza. Badanie wykonuje się w wielu przypadkach, ale jak dokładnie działa spirometr?

Spirometria - po co się ją wykonuje?

Badanie spirometrem wykonywane jest zawsze wtedy, kiedy konieczne jest sprawdzenie pojemności płuc. Wskazaniami do badania mogą być różne bóle w klatce piersiowej, kaszel, duszności, sapanie, astma.

Podczas badania sprawdzane są takie parametry, jak:

  • FEV1 - natężona pierwszosekundowa objętość wydechowa, czyli objętość, którą wydmuchuje się z płuc podczas pierwszej sekundy wydechu.
  • PEF - szczytowy przepływ wydechowy, czyli maksymalny wydmuch powietrza z płuc.
  • FVC - natężona pojemność życiowa, czyli ilość powietrza wydmuchana od najgłębszego wdechu aż do całkowitego wydechu.
  • FEV1/FVC - sprawdza wynik oskrzeli podczas badania.ny). W celu potwierdzenia wyniku testu trzeba wykonać tzw. pletyzmografię.
  • MEF i FEF - wskaźniki przepływowe.

 

Jak działają spirometry?

Spirometry są urządzeniami, które w dokładny sposób pomagają określić objętość płuc. Wyróżnia się kilka rodzajów tych urządzeń i chociaż cel ich działania jest podobny, to sposób działania już nie. 

Jednym z najczęściej używanych spirometrów jest spirometr termiczny. Ten spirometr jest bardzo wrażliwy na temperaturę  i na jej podstawie mierzy oddech. Modele termiczne mają wysoką dokładność pomiarów. Innym urządzeniem, które cechuje wysoka sprawność i dokładność pomiarów, jest spirometr ultradźwiękowy, który w pomiarach wykorzystuje zjawisko Dopplera. Na jego działanie nie wpływa otoczenie i co więcej - nie wymaga kalibracji. To duże ułatwienie i gwarancja zawsze dokładnych pomiarów.

Pozostałe rodzaje to spirometr ciśnieniowy, który sprawdza prędkość przepływu na podstawie zmian ciśnienia i temperatury, oraz spirometr turbinowy - tutaj pomiar dokonywany jest na podstawie turbiny napędzanej przez powietrze wydychane.

Jak widać, każdy spirometr opiera się na innej zasadzie działania.

Wróć do bloga